Nekupujte si beaucerona !

 

 

Udělal jste, co jste mohl. Zamyslel jste se  nad svou osobností a svým životním stylem vzhledem k výběru plemene. Přečetl jste již vše, co jste mohl, obvolal všechny organizace plemene, chovatele a majitele, které jste objevil. Potvrdil jste si své tušení, že beauceron je téměř nejdokonalejší pes, kterého bůh a člověk mohli stvořit. My zasvěcenci samozřejmě cítíme totéž, ale ještě je tu jiná strana  tohoto „dokonalého“ plemene. Tato strana je jen zřídka uváděna v idealizovaných inzerátech nebo článcích chovatelů, ale je nutné ji uvést také...dřív než bude příliš pozdě.
 


nekupujte si beaucerona pro jeho vzhled...


      Elegance, ušlechtilost, sebejisté chování, to jsou vlastnosti, které lidé na beauceronovi obdivují, tedy výsledek vývoje plemene i přínosu pečlivého šlechtění a chovu. 
Odchov nekončí, když štěně opouští chovatele. Vzhled je dosti nepodstatný, když  Váš „věrný ochránce“ štěkává řítíce se  na neznámého člověka  či řve za brankou na každé procházející dítě. Vzhled bude také relativní, když vaši přátelé a sousedé nemající psa raději přejdou ulici, než aby vás potkali na chodníku, nebo dokonce zabraňující svým dětem hrát si u vás doma. Pamatujte, že ostré povely mohou také děsit! Opravdová krása beaucerona je v jeho povaze a někdo se bude vždycky cítit nepříjemně v jeho přítomnosti.

 


nekupujte si beaucerona, jestliže nebude moci bydlet s vámi...

 

Psi jsou smečková zvířata. Tedy samozřejmě i beauceroni.Existují století jako věrní průvodci a pomocníci člověka - dnešní pes není jiný. Pes žijící na dvorku a nikoliv v doně vyžaduje, aby jste s ním byl venku velkou část dne. Je to nutné pro vytvoření dobré vazby k němu, pro výcvik, socializaci a rozpoznání jeho potřeb. Jistě, mohl byste si pořídit dalšího a mít tak dva psi žijící venku; tím však získáte psí smečku a ne domácího psa. Beauceroni jsou teritoriální –  jestliže tedy bude dvorek či zahrada jeho, povolí pak návštěvu pošťáka, zedníka či servisáka?
      Psi, kteří žijí venku mají často nepřirozeně krátký život díky psím rvačkám, autonehodám, zastřelení myslivcem, otravám nebo krádežím. Psi žijící venku jsou méně socializovaní, často jsou plaší nebo agresivní. Nemají dostatek zkušeností pro správné chování k lidem. To se projevuje zvláště kousáním či skákáním špinavého psa na kdekoho. Pes také přetváří SVUJ dvorek či zahradu – vyhrabává díry, kouše a přetváří vše, co najde – a to se také stane jeho hračkou. Jestliže ho tato zábava přestane bavit, začne štěkat na každého procházejícího psa, člověka, prolétajícího ptáka či letadlo. To mimochodem nadchne všechny vaše sousedy...
 


nekupujte si beaucerona, jestliže nejste vůdčí typ...


    Psi netouží po demokracii. Psí smečky mají jasná pravidla, hierarchii a význam. Vůdci smečky řídí smečku pomocí postojů, náznaků, kontaktu pomocí očí, čichem a spoustou dalších prostředků a nuancí. Vůdci smečky se často stávají vůdci silou vůle a někdy to mohou podpořit také fyzicky. Přestože beauceron nemusí být nutně sociálně dominantní osobnost, při absenci silného vůdce převezme tuto roli pro zachování řádu smečky. Vytvoření a udržování vůdcovství je životní poslání. Jestliže pak budete mít spor se psem, kterého jste rok dva vůbec neomezoval nebo zanedbával, jeden z vás či oba dva můžete z tohoto konfliktu vyjít i s vážným zraněním.
 


nekupujte si beaucerona, jestliže nemáte dost času k jeho výchovĚ výcviku...


      Váš miláček, neohrabané beauceroní štěňátko vyroste do silného, 35 – 55ti kilogramového dospěláka. I 35 kg beauceroni dokáží při  weight pullingových závodech  utáhnout 600 kg v závodním čase. Snadno také porazí metrákového pána trhnutím vodítka.. Výchova a základní výcvik patří tedy k úplnému minimu potřeb tohoto plemene. Základní poslušnost zahrnuje SPOLEHLIVÉ přivolání, sednutí, lehnutí, odložení a chůze u nohy jak na vodítku, tak i bez něj. K výchově patří nejen čistotnost, ale také pravidla chování vzhledem k vybavení bytu, respektování zakázaných míst, tolerance k ostatním domácím zvířatům, pohyb spíše chůzí něž lítáním, zákaz žebrání u stolu, kradení jídla dětem, zdravení hostů, výdrž v klidu na místě, snášení péče o jeho srst a schopnost rozlišit, kdy štěkat a kdy ne.
      Psí školky – cvičiště pro štěňata – jsou výbornými místy k socializaci psa a k naučení psa správné „psí řeči“. Na těchto místech také  dobře poznáte, jak se Váš pes chová ve psím světě. Nenávidí ostatní psy? Děsí se všech, i těch nejmenších? Má rád jakéhokoliv podřízeného psa, ale jen dokud je submisivní? Tyto vrozené rysy povahy, jež zjistíte, vám napoví, co všechno si s vaším psem můžete dovolit. .
      Poslat psa „na vycvičení“ narušuje jednu z nejdůležitějších složek výcviku – vztah mezi vámi a vaším psem. Ve skutečnosti jste to také VY, kdo prodělává s vaším psem výcvik. Učíte se citlivému vztahu mezi vámi dvěma, umění komunikace s vaším psem a také si vytváříte pomocníka.  Dobrý výcvikář zvládne vašeho psa výborně, ale dosáhnete  stejných výsledků pak také vy? Ne, jestliže jste necvičili také! Nestačí  však jen výcvik váš a vašeho psa, ostatní členové vaší domácnosti musí být „vycvičeni“ také. Váš pes by měl pochopit, že i je musí poslouchat.
      Upozornění – nepodceňujte včasnou výchovu. Výcvik, při kterém je kladen důraz na tresty a hrubé fyzické zacházení nejsou pro beaucerona vhodné. Navštivte váš místní kynologický klub nebo výcvikové středisko a prověřte si ho, investujte do kvalitního výcviku. Nejlepší cestou, jak zjistit kvalitu prováděného výcviku je návštěva výcvikového střediska a sledování výcviku bez psa. Dokáží výcvikáři dobře vysvětlit problém? Jsou majitelé psů úspěšní při výcviku? Chovají se psi tak, jak chcete, aby se choval i váš pes? Kvalitní výcvik je cennou počáteční investicí – a vyjde rozhodně levněji než problémový pes se špatným vztahem k pánovi.

 


nekupujte si beaucerona, jestliže jste perfekcionalista
...

 

      Beauceron je velký, atleticky stavěný pes. Jeho velké tlapy najdou veškeré bláto, které venku nalézt lze a samozřejmě ho také donesou domů. Beauceron miluje hru s vodou – zvláště doma – někteří majitelé tvrdí, že tato činnost je obzvlášť baví. A mokrý pes je samozřejmě cítit... Jestliže se pak také  otře o nábytek  nebo zeď, zanedlouho se v bytě jistě objeví zajímavá načernalá a mastná čára nápadně odpovídající výšce psa - takový „otisk prstu“ našeho miláčka.

„Vůně“ mokrého psa však není to jediné co beauceron ze sebe  vydává. Výsledek trávení některých krmiv či snad i jen nálada dokáže vyplnit místnost tak, že si připadáte jako v chlévě. Přestože se tyto „zajímavosti“ neobjevují v chovatelské literatuře či článcích, je to časté téma diskusí majitelů beauceronů na různých akcích.

 

 

nekupujte si beaucerona, jestliže vás nebaví venkovní sporty...


    Beauceron, stejně jako mnoho jiných psů miluje nejrůznější venkovní aktivity. Může to procházka, běh, plavání, hraní si s míčem či běh u kola.Neexistuje žádný předpis, jak moc a jak často, ale některý z těchto sportů provozovaný každý den vám prospěje jak fyzicky, tak i ve vzájemném vztahu, zamezí se tím i nudě spojené s lumpárnami a problémy. Jestliže máte určité fyzické omezení, lze využít i jiných sportů, například táhání káry, weight pulling (tahání zátěže), běh u kola nebo něco podobného.

 

nekupujte si beaucerona, jestliže mu nemůžete dopřát dostatek krmení a péče..


      Napřed určité zamyšlení. Psi něco žerou. Velcí psi toho sežerou víc. Jestliže krmíte levnějším krmivem, uklízíte více nestrávených zbytků.. Psi potřebují preventivní veterinární péči a také ošetření při nemoci či úrazu. U velkých psů je vše dražší – anestezie, převoz dopravním prostředkem, úprava srsti, léky i kastrace. Pozeptejte se u veterináře, ke kterému chcete docházet a udělejte si představu o budoucích nákladech. Nezapomeňte připočíst také pravděpodobné náklady spojené s nemocí nebo zraněním, které jsou nad rámec preventivní veterinární péče. Když už tuto zátěž váš domácí rozpočet neunese, zapomeňte raději na  velkého psa u vás doma. Snažte se své možnosti odhadnout realisticky, protože je pak mnohem horší až pozdě zjistit, že nejste schopný se postarat o milovaného psa.

To stejné platí i u beaucerona získaného z útulku či bezpapírového. Není příliš rozumné předpokládat, že štěňata vychovávaná bez péče chovatele, který se zajímá o jejich zdraví a kvalitu nejen před prodejem, ale i dále u nového majitele, vyjdou celkově levněni. U psů totiž neexistuje „výhodná koupě“, jde jen o různou pravděpodobnost rizika.

            Také je dobré předem prostudovat domácí řády, smlouvy o bydlení či se zeptat domácího (jestliže nebydlíte ve vlastním domě),  je-li vůbec dovoleno dovést si domů psa. Budete totiž mít ještě potom také kde bydlet? Pokuta a bolestné při pokousání cizí osoby se také může vyšplhat i do dosti velkých sum. Beauceron se dožívá 9 - 13 let.

 


nekupujte si beaucerona pouze jako výborného hlídacího psa...


      Většina dobře vychovaných a socializovaných beauceronů  hlídá své teritorium a chrání svou „smečku“ (jestliže se cítí být členy své smečky). Zvládnutí tohoto chování vyžaduje schopného majitele, který umí předvídat, co pes považuje za hrozbu a dokáže ho ve všech případech zvládnout.Ne všichni beauceroni však vyhledávají boj.

Jsou beauceroni, kteří milují obranářský výcvik, ale většinou nedosahují nejlepších výsledků v nejvyšších soutěžích. Jestliže jste soutěživý typ, existují pro vás vhodnější plemena, s vyšší pravděpodobností na umístění v soutěžích. Buďte tedy náležitě hrdý na dosažené výsledky a schopnosti při výcviku. Výcvik obrany však také není zrovna levný. Jestliže si chcete koupit psa na tento výcvik, vybírejte si velmi pečlivě chovatele. Buďte si však vědom, že u takového štěněte je jen vyšší pravděpodobnost úspěšnosti. Mimochodem, jestliže štěně nenaplní vaše představy, budete ho ještě stále chtít?

 


nekupujte si beaucerona, jestliže chcete pouze neagresivní „zastrašující prostředek“...


      Standard popisuje beaucerona jako psa „vždy připraveného zakročit“. To ale můžete očekávat i u zcela mírumilovného psa. Psi méně socializovaní nebo se slabší povahou mohou kousat ze strachu, mohou vyhrožovat či tím něco vyžadovat.. Je i velmi nebezpečné předpokládat, že beauceron nikdy nekousne, protože „leží na zádech“ nebo je tak „přátelský“. Pokud si váš „gaučák“ špatně vyloží, že sousedovic syn napadá vašeho syna baseballovou pálkou, nebo vaše manželka raději bojuje než žertuje, „zákrok“ je na světě. Proto na to neustále myslete a buďte vždy PŘIPRAVEN! 
 


nekupujte si beaucerona jen jako výhodnou„investici“...


      Víte, že chov psů je považován za zájmovou činnost? Jestliže by to byla lukrativní, výdělečná příležitost, proč se na chovu psů nezbohatne? Chovatelé, kteří si vedou účetní knihy o svých chovech, vykazují každoročně ztráty. Je to kvůli již zmiňovaným vysokým nákladům na každého psa. Do celkové sumy je nutné  připočítat různá zdravotní potvrzení, výstavní a soutěžní poplatky, cestovné na tyto akce, cenu inzerce, klubové poplatky a dary. Psa také musíte minimálně dva roky vychovávat a opečovávat, než z něj vyroste kvalitní chovný jedinec. Je to prostě domácí miláček – a tudíž očekávejte jen malé nebo spíš žádné výdělky.
      To vše je jen začátek. V průměrném vrhu je asi sedm štěňat. Jste schopen je sám očkovat a tetovat nebo to bude další veterinární účet. Dokážete feně pomoci při porodu? Máte zkušenosti při zachraňování osiřelých či opuštěných štěňat? Dá vám váš zaměstnavatel dovolenou na porod nebo tři týdny volna na vypiplání osamocených štěňat (krmení každé 2-3 hodiny po celý den)? Víte, že i zkušenému chovateli často zbude několik štěňat- když zájemce na poslední chvíli odřekne, mají-li pohlaví, o které není zájem, narodí-li se jich dvanáct ve vrhu...? Budete je dále vychovávat, dokud jim nenajdete vhodný domov? (což dělá další náklady na každého psa). Jestliže vaše štěňátka budou vyhozeny novým majitelem, odeberete si je zpátky a budete se o ně dále starat? Klubové stanovy to někdy vyžadují!
 


nekupujte si beaucerona...

 

 


Dotatek

    U mnoha plemen, zvláště těch  právě módních, se v literatuře příliš nešvarů a trampot  spojených s představovaným plemenem nedozvíte. Inspirací pro tento varující článek jsou mé zkušenosti se zachraňováním beauceronů z útulků, a také vědomí toho, že některým jsem pomoci nemohla. Záchrana opuštěných psů by měla být úkolem chovatelů a chovatelských klubů, zájemců o plemeno i majitelů psů. Jestliže váš životní styl není vhodný pro náročnou výchovu štěněte, možná byste právě vy mohl zauvažovat o obohacení vašeho domova i života psem dovedeným z útulku.

 

(překlad článku Don’t buy Beauceron na níže uvedené adrese)
© 2000, all rights reserved
Anne Sharpe
St Sacrement Beaucerons
http://beaucerons.com

(omlouvám se autorce i čtenářům za dost volný překlad, někdy jsem nerozuměla a někdy to bylo příliš americké a u nás nereálné)