V kynologickém časopise Pes přítel člověka vychází již delší dobu seriál Auřina PROČ?. Aura je fenka středoasijského pasteveckého psa, která má přehled snad úplně ve všem - čtenářům tedy představuje jednotlivá plemena psů. S výkladem jí občas vypomůže také její kámoš, také středoasijat Mon nebo kocour Tichon.
A květnovém čísle (5 /2005) došlo i na bosíka:
Proč je na světě beauceron?
Beau (čti bo) znamená ve francouzštině krásný, le beau znamená krása, krásno. Panička tvrdí, že v případě beaucerona to štimuje, neb psisko je to krásné, impozantní, ztepilé. Mela by ve svém horování přibrzdit, děvenka, protože kdo může být ztepilejší než já, Aura?
"Jasně že je ten poseron krásný pes," souhlasila jsem s paničkou a sladce se ni usmála. "Rozžvýkala jsem kdysi... ehm... proštudovala jsem kdysi učebnici francouzského jazyka, a pokud mě paměť neklame, faire le beau znamená panáčkovat!" dodala jsem zhnuseně. No řekněte, který slušný pes panáčkuje? Za své znalosti francouzštiny jsem nevyfasovala jedničku z hvězdičkou, nýbrž štípanec do faldu na krku, chachááá, tam to středoasijce vůbec, ale vůbec nebolí!, a poučení, že u beaucerona prý nějaké servilní panáčkování nehrozí, naopak, že je to obrovský a těžký ovčák a ostrý že je jak břitva.
Jo, abych vám to dopověděla, tak beauceron je vizuálně něco mezi rotvajlerem a dobrmanem. Jeho štěňátka, si myslím, musejí mít dilema se rozhodnout, kým chtějí být raději, až vyrostou... Co je, sakrblé? Paní do mě šťouchla, že beauceron stejně jako briard je prastaré francouzské ovčácké plemeno, že s německý rotvíkem ani dobrmanem nemá pranic společného. Tak jo, stádo může beauceron přemísťovat bravurně, to mu neberu, vždyť vidím, že je ten svalouš hbitý jak lasička, ale vsadím svou ťopku ocasu... Ne, vsadím paničku, že na vlka si jako já netroufne. Že stádo a venkovské usedlosti hlídá jak čert a co vlků že zahrdlil? Mnóóó, to se má čím chlubit, když je chudák vlk na seznamu zvířátek, jimž hrozí vyhynutí! Beauceron je největší ovčácký pes. Někteří psi měří i 70 cm v kohoutku a energie mají, že by na ni mohla svítit půlka Prahy.
Beauceron stádo nejenom žene, ale dokáže je udržet ve vyhrazeném prostoru, pochvalují si Francouzi. Hlavně pak ti, kteří za oním vyhrazeným prostorem pěstují na polích rostlinné jídlo.
Beauceron je černý pes s červenavým pálením, fakt to vypadá šik. Francouzi tomuto pálení říkají "bas rouge" neboli spodní červená. Spodní červená se říká proto, že odstín červené je temný, to jest, nachází se na spodu barevné stupnice, a že pálení má pes na spodní straně mordy, na krku, na vnitřní straně končetin a na "ponožkách". Dobrman je stavěný podobně, ale beauceron se od něj liší dlouhým, dolů neseným a dobře osrstěným ocasem a celkově silnější, bohatší, přitom však krátkou srstí.
Mon má ponožky bílé, bílý Tichon ponožky červené, pán, kdyby ho panička nehlídala jak rotvajler, dobrman a beauceron dohromady, by šel s jednou ponožkou bílou a s druhou červenou...
Beauceronovi se také přezdívá "červená punčoch". Kdyby měl pálení modré, byl by "modrá punčocha" a namísto hlídání stáda by se angažoval v ženské hnutí a namísto vlků by naháněl ty, kdo pošlapávají práva žen.
"Emancipace spočívá v tom, že když žena přijde z práce, uklidí, uvaří, umyje nádobí, udělá s dětmi úkoly a vyžehlí prádlo, může si sednou do ušáka," pravila panička. Joj, už jsem okusila ušáka na smetaně, ušáka coby cibuláče, ale ušáka rozsedlého paničkou jsem ještě neměla.
Chcete-li být harmonicky rostlí a všude být akorát jako beauceron, sportujte, běhejte a neúnavně paste, paste, paste.
Kdo bojuje s vlky, potřebuje paspárky. Máme je my, středoasijci, mají je i beauceroni. Ti mají dokonce paspárky dvojité, a to na zadních končetinách. Paspárky jsou dva zřetelně od sebe oddělené tzv. palce a jsou v bezprostřední blízkosti tlapy. Ani paspárky, ani uši, ani ocasy se beauceronům neodstraňují, protože je to ze zákona zakázáno - a protože jim to tak náramně sluší.
Beauceron je stejně jako každý ovčák bystrý, inteligentní a učenlivý. Je takříkajíc univerzální: spolehlivě ochrání váš dům, ubrání vás před násilníkem a je dobrým společníkem. Beauceroni jsou vyznavači jednoho pána, rodině jsou věrní a oddaní. Kdo chce se psem sportovat, ocení jejich pohyblivost a vitalitu. Beauceron se osvědčil i jako pes záchranář, neboť má vynikající čich, osvědčil se jako bodyguard, neboť má vynikající obranářský instinkt.
Beauceronův člověk musí být zkušený pejskař, na jeho výchovu si nemůže troufnout
každý. Zkazíme-li ho, není nám k ničemu. V tom se sebejistý, dominantní pes,
rozený pracant, neliší od dobrmana či rotvajlera.
Máme tu máj, lásky čas, a tož vám přeji spoustu beau radovánek na mladé, zeleňoučké travičce.
Vaše fenka Aura
(Aura je pilná spisovatelka, píše i knihy: http://aura.sehnerova.cz )