Pasení


Jedno staré francouzské rčení říká :          

 Když si tvůj beauceron při práci lehne, zkřiž mu hnáty;

pokud nevyskočí, dej takového psa pryč.

 

a další:

Jestli si mého beaucerona pohladíš, tak si ho i vezmi.


Tyto rčení svědčí o tom, jaký má beauceron při práci být – neúnavný a ostrý.

    Beauceron je pes univerzálních pracovních vloh. Spolehlivě zastane práci ovčáka, honáka a stádo ochrání stejně dobře jako pastevecké plemeno. V zemi původu a v západní Evropě je beauceron pro tyto účely hojně používán.

Ovčácká plemena psů zvířata shání dohromady, a pak je přihánějí k člověku, pracují v těsné spolupráci s člověkem. Mohou se naučit stádo hnát a oddělovat ze stáda označené kusy zvířat. Jsou pohybliví, snadno ovladatelní a většinou velmi inteligentní, neboť byli po staletí výběrově šlechtěni právě na tyto vlastnosti. Většinou jsou zbarveni jinak než bíle, aby byli dobře rozeznatelní od ovcí.

Pastevecká plemena mají za úkol samostatně stádo hlídat, aby ho někdo neukradl nebo nesežral. Jsou to mohutní psi, často bílého zbarvení (aby nebyli v kontrastu ke stádu příliš nápadní). Jsou od mlada drženi 24 hodin denně u stáda a jsou na toto stádo často fixováni tak, že považují sami sebe za ovce a stádo pak za svou smečku. Stádo nekompromisně hlídají a brání proti komukoli.

Honácká plemena jsou silní, otužilí, bystří a neúnavní psi, kteří se dokáží pohybovat v těsné blízkosti hovězího dobytka a koní. Ženou stádo, poměrně samostatně dle pokynů člověka (často jedoucího na koni)  i mnoho desítek kilometrů. Za stálého štěkání dohlížejí, aby se nějaký kus neoddálil. Jakmile se tak stane, okamžitě a nekompromisně zakročí. Svými řezáky ho kousnou pod hlezenní kloub zadní končetiny. Kopnutí, které nevyhnutelně následuje, se musí obratně vyhnout.


    S výcvikem pasení se u beaucerona začíná poměrně pozdě. Důležité je, aby si pes vytvořil správný vztah ke stádu, proto se mladí psi zúčastňují práce jako diváci. Výhodné je, pokud mladého psa zaučí starší a zkušenější. Při výcviku je důležitá ovladatelnost, a to i na dálku, a správné rozeznání povelu. Existuje mnoho teorií a návodů jak naučit psa pást.

Ve zkratce , co pasení obnáší:

Pes se musí naučit přiblížit se ke stádu hodně blízko a na povel stádo obíhat,  ne však dokola, ale do stran tam a zpět. K tomuto účelu pomáhá i hůl, která slouží jako prodloužená ruka. Další stejně důležitá část je naučit psa držet se zpátky. Tedy přerušit činnost a vyčkat na další povel. Při správném postupu pasení vypadá takto: Přesně ve středu mezi psem a ovčákem se nachází stádo. Směr pohybu určuje ovčák. Může se kolem stáda pohybovat podle směru hodinových ručiček a pes musí protilehlost k ovčákovi vyrovnávat. To je pouze úkolem psa a ovčák, co vyrovnává pohyb psa se dopouští chyby. Pes se pohybuje tak, aby stádo popohnal vždy směrem k ovčákovi. Pokud se stádo dělí, musí pes nejkratší cestou tohoto dělení stáda zabránit. Chybné je, pokud pes při shánění oběhne ovčáka, neboť nezvolil nejkratší cestu. Další povely se používají k určení, jakou rychlosti se má pes pohybovat a jakým směrem. Dále pro zastavení, zalehnutí, držení se dále od stáda a nebo od ovčáka, ke ztišení, ale dokonce i k pití, vyprázdnění se a ukončení práce. Vždy platí, že povely musí být výrazné, krátké a s navzájem zřetelně odlišnou výslovností. Psi se řídí převážně intonací vašeho hlasu. Zcela samostatnou kapitolou jsou pískané povely. Mají výhodu zejména při práci na velkou vzdálenost nebo při práci s více psy, kdy každý pes je ovládán jinou sadou pískaných povelů. Může se pískat s pomocí prstů, nejčastěji však s využitím pastýřské píšťalky (někdy se jí říká trylkovací).


Beauceron se může účastnit různých závodů a zkoušek v pasení:

Řád zkoušek a soutěží v ovládání ovčáckých psů

Testy pracovní způsobilosti se skládají ze:

• zkoušky vloh ovčáckého psa (ZVOP) - postřeh od paní Havlové

• zkoušek práce ovčáckého psa (ZPOP1, ZPOP2, ZPOP3)

• soutěží v ovládání ovčáckých psů; (TRIAL)

Garantem zkoušek uvedených v tomto zkušebním řádu je Kynologická jednota - ČR Brno.

Cílem ZVOP a ZPOP je posoudit vlohy a stupeň vyškolení psa k práci s ovcemi. Cílem soutěží TRIAL je měření výkonu ovčáckých psů u stáda a propagace práce s výcvikem ovčáckého psa na veřejnosti.

ZVOP slouží pro veřejné otestování vloh psa ještě před tím, než se u něj začne s důkladným výcvikem a než se bude moci zúčastnit ZPOP a soutěží TRIAL. Pro organizátory akcí je absolvování ZVOP zárukou, že se na ZPOP nebo na soutěži TRIAL neobjeví účastník se psem, který nemá pro pasení vlohy a pást neumí.

Dalším důvodem pro posuzování vloh psa při ZVOP je umožnit lidem, kteří nemohou se psem pást (nemají ovce ani jiná hospodářská zvířata), rozpoznat, zda jejich pes má v sobě geneticky zakódované vlastnosti, které může přenášet i na své potomstvo.


Termíny zkoušek v pasení na rok 2006: 23. 4. 06 Dub u Prachatic
  27.-28. 5. 06 Podkost
  10.-11. 06 Libhošť
  5.-9. 7. 06 Francova Lhota
  9. 9. 06 Silůvky u Brna
  18. 9. 06 Lhůta u Vysokého Mýta
  14.-15. 10. 06 Podkost

Odkazy:

(Česká asociace ovčáckých psů byla založena v Seči dne 26.2.2000 jako jeden z klubů Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR (SCHOK). Z důvodu potřeby lepší komunikace se světem má anglickou zkratku CSDA (Czech Sheep Dog Association)).

(Informace a fotografie poskytla paní Laila Ooms)


Pastevecké vlohy

Dne 22. 5. 04 a 23. 5. 04 se v Podkosti u Sobotky pořádalo pasení ovcí. Zúčastnili se i tři beauceroni: Beata z Lhotecké linie, Bard a Bonie, oba z Chovných dvorů. Dva pak úspěšně složili ZVOP (zkouška vloh ovčáckého psa). Zkouška ZVOP slouží pro otestování vloh psa před tím, než se u něj začne s výcvikem.

Dalším důvodem pro posouzení vloh psa při ZVOP je umožnit lidem, kteří nemohou se svým psem pást, protože prostě žádné ovce ani nic jiného vhodné k pasení nemají, rozpoznat, zda jejich pes má v sobě geneticky zakódované vlastnosti, které může přenášet i na své potomky. Na a absolvování ZVOP může některé psy opravňovat k zařazení do pracovní třídy, případně k uznání chovnosti, pokud to má kynologický klub v podmínkách.

Takže i když se to zdá jednoduché, prostě a jednoduše vypustíte svého pra do ohrady s asi deseti ovcemi a ovčákem. Čekáte, co se stane. A Váš pes buď projeví zájem o ovce anebo ne. Různá plemena mají také různý styl pasení (Víte jaký je rozdíl mezi ovčáckým, pasteveckým a honáckým psem?).

No a naši bosíci byli dost razantní. Nejprve se je rozhodčí obával do ohrady vůbec vpustit. Nakonec bosíci projevili zájem a proti ostatním zúčastněným plemenům dost nesmlouvavě se vrhli do ovcí a stejně nesmlouvavě hnali i oddělené kusy zpět ke stádu. Ovce byly poněkud vyděšené, protože byly zvyklé spíš na práci border kolií, které se při pasení ovce ani nedotknou a pouze je fixují očima a okolo stáda neslyšně obíhají.

Moc mile mě překvapilo přijetí pořadatelem ing. Loučkou, který ani nemrkl okem a klidně nás zapsal a zkoušku nechal udělat.

Pokud budete chtít vyzkoušet, zda má Váš pes vlohy, koukněte na www.fitmin.cz nebo www.barney.wz.cz anebo prostě do vyhledávání zadejte pasení a přihlaste se!

Eva Havlová